Základné informácie k vstupu do sveta hypoték

Dlhodobá pôžička z banky alebo skrátene hypotéka, sa berie zvyčajne na 20, 30 a viac rokov. Jej účel je vopred stanovený na kúpu nehnuteľnosti a splatnosť je rôzna, podľa banky, v ktorej si hypotéku beriete. Najznámejší parameter, teda úroková sadzba sa zvykne pohybovať na úrovni 0,95 % – 1,55 %. Netreba dodávať, že čím je tento parameter nižší, tým je to pre vás výhodnejšie. 

Väčšina bánk poskytuje hypotéku bez akéhokoľvek vstupného poplatku. Sú však aj také, ktoré si tento poplatok účtujú a jeho výška môže atakovať hranicu sto eur. 

Podmienky a výška schválenej hypotéky

Základná podmienka na schválenie hypotéky je, že musíte založiť nehnuteľnosť. Vo väčšine prípadov záujemcovia o hypotéku zakladajú priamo tú nehnuteľnosť, na ktorú si hypotéku vybavujú. Môže však ísť aj o úplne inú nehnuteľnosť. 

Pred riešením hypotéky by ste však mali mať aj niečo našetrené. Banky totiž v žiadnom prípade neposkytujú hypotéku, ktorá pokryje 100 % ceny nehnuteľnosti. V súčasnosti je stav taký, že môžete získať financovanie na 70 – 80 % z hodnoty nehnuteľnosti. Tú určujú znalci bánk, ktorí ju vypočítajú a stanovia znalecký posudok. 

V ideálnom prípade je vhodné, aby ste sa pri hypotéke poobzerali po viacerých ponukách. Najideálnejšie je však zveriť sa do rúk odborníkom. Ako vybrať najvýhodnejšiu ponuku vám bez váhania poradí Hypotekárny expert.