Pre mnohých je vlastníctvo domu súčasťou slovenského sna. Pre väčšinu majiteľov domov na Slovensku bolo získanie hypotéky prvým krokom, ktorý im tento sen pomohol dosiahnuť.  

Jednoduchá definícia hypotéky

Ide o typ úveru, ktorý môžete použiť na kúpu alebo refinancovanie domu. Hypotéky sa tiež označujú ako hypotekárne úvery. Predstavujú spôsob, ako si kúpiť dom bez toho, aby ste mali vopred k dispozícii všetky potrebné financie. 

Kto môže dostať hypotéku?

Väčšina ľudí, ktorí si kupujú bývanie, tak robí pomocou hypotéky. Hypotéka je nevyhnutnosťou, ak nemôžete z vlastného vrecka zaplatiť všetky náklady na dom. Na získanie pôžičky musíte spĺňať určité požiadavky. Preto hypotéku získa s najväčšou pravdepodobnosťou niekto, kto má stabilný a spoľahlivý príjem.

Medzi ďalšie požiadavky patrí rezerva, ktorá vám musí zostať po zaplatení všetkých existujúcich či potenciálnych splátok v budúcnosti. Jej výška je 40 %. Limitovaná je aj výška splátky úveru, ktorá tento rok môže byť maximálne 60 % z vášho čistého príjmu (po odrátaní čistého minima). Viac nájdete v článku Hypotéka v roku 2020: Čo vás čaká?

Rozdiel medzi pôžičkou a hypotékou

Pojem pôžička možno použiť na označenie akejkoľvek finančnej transakcie, pri ktorej jedna strana dostane paušálnu sumu a zaviaže sa, že peniaze vráti. Hypotéka je typ úveru, ktorý sa používa na financovanie nehnuteľnosti. Nie všetky pôžičky sú však hypotéky.

Hypotéky sú tzv. zabezpečené úvery. V prípade zabezpečeného úveru dlžník sľubuje poskytnutie úveru veriteľovi v prípade, že prestane splácať. Pri hypotéke je kolaterál dom. Ak teda prestanete splácať hypotéku, váš poskytovateľ pôžičiek môže získať váš dom v procese známom ako exekúcia.